Vredovú chorobu žalúdka a dvanástnika spôsobuje väčšinou obyčajná baktéria. Večne hladná baktéria.

Stres, nepravidelná strava, sviatky plné jedla, alebo dobre mienený pôst. Vredovú chorobu spustí aj časté užívanie voľnopredajných liekov proti bolesti hlavy či kĺbov. Sliznica tráviaceho traktu vydrží veľa, ale ak sa raz poruší krehká rovnováha medzi jej ničivými a ochrannými faktormi, bude vás to bolieť. A nielen to.

 

Žalúdok či dvanástnik?

Pichľavá bolesť v nabruší – medzi prsnou kosťou a pupkom, pálenie v pažeráku, pocit nezdravej plnosti a nevoľnosť s nutkaním na vracanie. Vredy dvanástnika sa ohlasujú častejšie nalačno, najskôr tak dve hodiny po jedle a neraz aj v noci. S jedlom zvykne bolesť ustúpiť, ale nie je to zákonité. Ak sa vaše trápenie začína práve po jedle a viac ako pálenie záhy vás sužuje nevoľnosť, ide zrejme o žalúdkové vredy. V oboch prípadoch ide o peptické vredy, nezhubné defekty na sliznici tráviaceho traktu. Môžu sa svojvoľne zahojiť, ale aj prasknúť a ohroziť vás na živote, ak sa neliečite.

Hľadá sa známa baktéria

V drvivej väčšine dvanástnikových vredov a vo väčšine tých žalúdkových vyšetrenia odhalia prítomnosť baktérie – Helicobacter pylori. Niekedy postačia dychové testy, no lekári sa na stav sliznice radšej pozrú detailne, sondou zavedenou cez ústa. V prípade pozitívneho nálezu nasleduje užívanie kombinácie antibiotík, neraz aj dlhodobé. Podľa niektorých odborníkov má význam aj otestovanie a prípadne preliečenie partnera či rodinných príslušníkov, nakoľko helikobakter sa prenáša aj bozkom či použitím rovnakého príboru.

Keď zdravá strava lieči

Dobrá správa je, že ak prestanete sliznicu svojho tráviaceho traktu trápiť, nemusíte mať doživotné následky. Oveľa lepšie je však vzniku peptických vredov predchádzať, lebo ak sa už raz objavia, zvyknú sa v krízových situáciách vracať. Nič preto nepokazíte, ak si upravíte hmotnosť, začnete jesť pravidelne zdravú stravu s vyváženým pomerom tukov, cukrov a bielkovín, prestanete nadužívať voľnopredajné lieky proti bolesti, a budete sa v najväčšej možnej miere vyhýbať stresu.