Nie sú to vaše gény, ktoré rozhodujú o tom, koľko vážite, v akej nálade sa zobudíte a čo si dáte na raňajky.

To, že ľudské črevo je plné dobrých a zlých baktérií, sa vedelo. Dobré si nikto príliš nevšímal a tie zlé lekári vinili z rôznych chorôb, vrátane rakoviny. Ale odkedy americký mikrobiológ Jushua Lederberg v roku 2001 použil ako prvý výraz „ľudský mikrobióm“, získalo unikátne spoločenstvo mikroorganizmov so svojim génmi výsostné postavenie a nemalú pozornosť.

Kto má štíhlosť v génoch?

Mikrobióm je bez zveličovania jeden z najvýznamnejších orgánov ľudského tela, hoci ho netvoria ľudské bunky uložené do tkanív, ale prevažne baktérie, v menšej miere potom kvasinky, vírusy, prvoky a roztoče. Nijaký iný orgán neovplyvňuje a nezúčastňuje sa takého množstva rôznorodých procesov v tele, ako práve mikrobióm.

Čísla nepustia: Mikrobióm má desaťkrát viac buniek ako ľudské telo a oproti 25-tisíc funkčným ľudským génom stojí niekoľko miliónový genóm mikroorganizmov.

Rozhodujú dobré a zlé baktérie

Tak ako nemajú dvaja ľudia rovnaké odtlačky prstov či štruktúra DNA, nemajú totožný ani mikrobióm. Do značnej miery sa dedí, následne sa mení vekom, životným štýlom, a v nemalej miere stravou, ktorou ho kŕmite. Čo platí doslova.

Na porušenie rovnováhy medzi dobrými a zlými baktériami v čreve stačí prijímať nekvalitné potraviny, meniť stravovacie návyky, hladovať, prejedať sa, mať sedavé zamestnanie, prijímať nedostatok vlákniny, piť alkohol a kávu, fajčiť, užívať niektoré lieky na čele s antibiotikami, preháňať to s hygienou a žiť v neustálom strese.

Oni za to môžu!

Nečudujte sa, keď sa vám zmenili sa chute, keď ste pribrali. Telo si začne pýtať to, čo mu destabilizovaný mikrobióm diktuje, teda čo si pýtajú škodlivé mikroorganizmy na to, aby ich tie dobré nedostali pod kontrolu. Napríklad za neodolateľnou chuťou na sladké sa môžu skrývať premnožené kvasinky. A že vám ani tona čokolády nezlepší náladu? Ak sa rovnováha mikrobiómu poruší, zlé správy sa krvou okamžite dostanú do mozgu. Črevo je s mozgom priamo prepojené. Zhorší sa vám nálada, môžu sa dostaviť depresie a úzkostné stavy.

To najlepšie na koniec

Črevný mikrobióm priamo ovplyvňuje všetky látky, ktoré sa cez steny čreva vstrebávajú do organizmu. Telo začne prichádzať o živiny, minerály, vitamíny, aminokyseliny potrebné na stavbu svalov a v neposlednom rade o hormóny, ktoré regulujú v tele ukladanie tukov, pocit šťastia a činnosť nervovej sústavy, nenechá to tak. Vinou oslabenej imunity môžu prepuknúť alergie a potravinové intolerancie, koledujete si o cukrovku, obezitu, aj o srdcovocievne ochorenia.

Našťastie, funguje to aj opačne a väčšina zdravotných problémov vymizne alebo sa eliminuje, ak sa vráti mikrobióm do zdravej rovnováhy.