Chudnutie nie je len otázka životného štýlu, vkusu, zodpovednosti či sebalásky. V čase pandémie korony sa stáva doslova otázkou prežitia. Nedajte sa!

Nosiť kilá navyše nie je sranda. Najmä dnes, keď s nimi stúpa riziko kritického priebehu ochorenia COVID-19.

Podľa dostupných údajov Svetovej zdravotníckej organizácie sú nadváha a obezita rizikovými faktormi pre horší priebeh a ťažšie následky u tých, ktorí sa nakazia koronavírusom.

Nečakajte, kým problém príde

Ak si odmyslíme bolesti kolien a chrbta, nadváha nebolí. No problém je, že zaručene nechodí sama. Skôr či neskôr sa kilá navyše pretavia do cukrovky 2. typu a hypertenzie, teda chorobne vysokého krvného tlaku. Vysoká hladina homocysteínu a cholesterolu, ktoré s istotou predpovedajú srdcovo-cievne ochorenia na čele s infarktom a mozgovou porážkou ešte stále nebolia, ale následky už majú teda riadne bolestivé.

Zomreli, lebo...?

Vo Veľkej Británii mali dve tretiny pacientov s kritickým priebehom koronainfekcie nadmernú hmotnosť. Aj z Talianska prišli správy, že 99 % obetí trpelo pridruženými ochoreniami obezity – teda cukrovkou 2. typu, rakovinou, vysokým krvným tlakom… A aj v americkom New Orleans zomrelo podľa lekárov na COVID-19 toľko ľudí najmä preto, že tu žije extrémne veľa obéznych ľudí.

Ste to, čo jete

Spočítané a podčiarknuté: Dobrá fyzická kondícia a primeraná telesná hmotnosť znižujú šance na vážny priebeh infekcie. Bez preháňania je dnes základom prežitia správna strava. Podľa odborníkov na imunitu je v období pandémii správny výber jedál rozhodujúci. Zrieknutie sa živočíšnej stravy v prospech rastlinnej stojí za to. Telo potrebuje na prežitie dostatok zeleniny a ovocia, strukovín, celozrnných obilnín, orechov a rastlinných semien. K tomu ryby, sem-tam chudé mäso a nijaké polotovary, chémiou nadopované a trvanlivé potraviny. A, samozrejme, veľa vody.

Pomôž si, kto môžeš

Chudnutie však nie je vždy také ľahké, ako sa zdá. Ešteže sú tu odborníci, ktorí vám poradia. Takí, čo vám nebudú vám všetko dobré zakazovať a neznechutia vám zdravý život skôr, ako ho ochutnáte. Naopak. Ušijú vám chudnutie na mieru a presvedčia vás, že zdravý život môže byť nielen chutný, ale aj reálne dlhodobo udržateľný. Ak je vystavaný na vedeckým výskumoch, vyšetreniach a profesionálnom prístupe, bude vás baviť. A nebudete ho sabotovať skôr, ako vám prinesie výsledky.