Prekvapujúcich poznatkov o ľudskom mikrobióme
stále pribúda.

Sú všade. Máte ich na koži, v ústach, v nose, na sliznici dýchacích ciest aj pohlavných orgánov, no najviac ich žije vo vašich v črevách. Dovedna vyše dve kilá mikroorganizmov, ktorým vďačíme mimo iné za to, že sme zdraví, štíhli a šťastní. Alebo aj za to, že nie sme.

Buniek baktérii, kvasiniek, húb a iných mikróbov je vo vašom tele aspoň desaťnásobne viac ako tých ľudských. Spolu vytvárajú unikátny a dômyselne fungujúci ekosystém, ktorého gény tvoria až 90 percent z vašej kompletnej genetickej informácie.

Len baktérie, ktoré sú spomedzi mikroorganizmov v ľudskom tele najpreskúmanejšie, môžu v populácii obsahovať viac nových génov ako je hviezd v pozorovateľnom vesmíre.

Čím ich kŕmite?

Možno to tak na prvý pohľad nevyzerá, ale je to dobrá správa. Znamená to, že nech zdedíte v génoch čokoľvek, nič to nemusí znamenať. Rozhodujúce je, ako sa k svojmu telu – a k všetkým jeho „obyvateľom“ – správate. Čím ich kŕmite, čo im dávate piť, či im doprajete dostatok oddychu, spánku a času na regeneráciu, ako veľmi ich stresujete, koľko kíl tuku musia znášať navyše, ako často a či vôbec športujete… Zjednodušene sa hovorí najmä o dobrých a zlých baktériách v črevách. Podstatné však je uvedomiť si, že nejde o to tie dobré baktérie množiť a tie zlé vyhubiť. Podstatná je ich zdravá rovnováha, bezproblémové spolunažívanie a najmä vyvážená pestrosť mikrobiálnej flóry. A tú máte vo svojej moci.

Baktérie všemocné

Váš životný štýl má zásadný vplyv na kondíciu a zloženie vašej mikrobiálnej flóry. A prostredníctvom nej aj na to, ako vaše telo hospodári so sacharidmi, bielkovinami a vlákninou, či si dokáže tvoriť a využívať vitamíny, najmä skupiny B a vitamín K, alebo aj to, ako vylučuje hormóny, predovšetkým inzulín či adrenalín.

Zmenený mikrobióm sa zistil u ľudí s obezitou a s neuropsychickými ochoreniami. Tiež u ľudí s vysokou kazivosťou zubov, Crohnovou chorobou, syndrómom SIBO, alergiami a slabou imunitou, ale aj u maratóncov a športovcov, ktorí podávajú skvelé výkony aj vo vysokom veku. Tiež u životných optimistov a ľudí, u ktorých nemá šancu depresia.