Hormón hladu a sýtosti sa tvorí nielen v mozgu, ale aj v tukových bunkách. Preto vám nedovolí zbaviť sa ich!

Nie. Naozaj nie je jednoduché schudnúť. Najmä keď máte kilá navyše. Keď dostanete hlad, musíte sa najesť. A nie je to len pud sebazáchovy. Čím viac vážite, tým je nutkanie silnejšie. Navyše veľké telo si vždy vypýta viac kalórií, ako dokáže spáliť. Zvyšné si uloží predovšetkým v oblasti brucha.

Keď tuk tvorí tuk

Že sa teda nenajete? Hladní však z brucha neschudnete. Na tieto tukové rezervy organizmus nesiahne. Nemôže. Práve v nich totiž vzniká samotný pocit hladu. Tvorí sa tu hormón, ktorý núti telo znova a znova jesť. Dnes je už totiž jasné, že hormón hladu produkuje nielen mozog na povel hladného žalúdka. Čím viac tukových buniek obaľuje vaše brucho – či už zvnútra vo forme viscelárneho tuku, alebo zvonku vo forme nepríťažlivých pneumatík, tým viac „hladného“ hormónu sa tu tvorí.

Metabolická diagnostika má význam

Teórií o tom, že hladiny hormónu hladu sa radikálne znížia po konzumácii čistých bielkovín či tukov, sú vyvrátené. Rovnako ako mýty o tom, že trávením výlučne tučných či proteínových jedál telo spáli viac kalórií ako trávením cukrov. Do metabolizmu, teda do chodu celého organizmu, totiž zasahuje oveľa viac faktorov, ako len hormón hladu. Preto vznikla profesionálna metabolická diagnostika. Odhalí aj vaše „červené“ potraviny a konzumné zlozvyky. Každý neúspešný pokus o úpravu hmotnosti vaše telo totiž vyhodnotí ako ohrozenie, v dôsledku ktorého si začne ukladať zásoby doslova aj „zo vzduchu“.